Gdyńskie SPOTY - placówki wsparcia dziennego
SPOTy, to sieć placówek wspierających gdyńskie rodziny w pokonywaniu trudności wychowawczych i budowaniu więzi | facebook |
SPOT Starter | Chylonia | placówka samorządowa, prowadzona przez Zespół Placówek Specjalistycznych
Starter realizuje program „Q samodzielności”, który oferuje wsparcie osobom usamodzielniającym się – młodzieży opuszczającej Placówki Opiekuńczo – Wychowawcze i Rodziny Zastępcze oraz młodzieży potrzebującej wsparcia we wkraczaniu w dorosłość. Celem zajęć grupowych jest: wzmocnienie sprawczości i odpowiedzialności młodzieży; umiejętność poruszania się na rynku pracy – warsztaty z doradztwa zawodowego; znajomość obszaru działań instytucji; efektywne gospodarowanie budżetem; przekazanie wiedzy z obszaru psychoedukacji seksualnej oraz rozwijanie aktywnych form spędzania czasu wolnego.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Ognisko i SPOT Login | Chylonia | placówki samorządowe prowadzone przez Zespół Placówek Specjalistycznych
Ognisko to placówka wspierająca rodziny w Gdyni od 1959 roku. Wraz z bliźniaczą placówką LOGIN realizuje wsparcie dla niemal 53 dzieci i ich rodzin. Jako, że rodzina ma istotny wpływ na wychowanie, nie jest możliwy udział dziecka w zajęciach bez regularnego uczestniczenia rodziców lub opiekunów w zajęciach przeznaczonych dla rodziców. Oferta zawiera jeden ciepły posiłek dziennie, reedukację (pomoc w pokonywaniu deficytów szkolnych), różnorodne zajęcia tematyczne wraz z wyjazdami o okresie ferii i wakacji letnich.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Familia | Grabówek | prowadzony przez Gdyńskie Stowarzyszenie „Familia”
Zakres zajęć realizowanych dla dzieci obejmuje: socjoterapię, warsztaty psychologiczne, zajęcia plastyczno – techniczne, terapię pedagogiczną, terapię zajęciową, konsultacje psychologiczne i organizację wypoczynku letniego i zimowego.
Dla rodziców organizuje warsztaty psychologiczno – wychowawcze, bezpłatne konsultacje prawne i psychologiczne.
Motto: W Familii jest jak w domu – bezpiecznie i spokojnie.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Youth Point | Dąbrowa | prowadzony przez Stowarzyszenie „180 stopni”
„Placówka Wsparcia Dziennego SPOT Youth Point – to przestrzeń rozwoju, akceptacji, bycia w grupie. Zajmujemy się wzmacnianiem kompetencji społecznych oraz emocjonalnych dzieci, czyli staramy się im ułatwić bycie w relacjach z rodzicami, kolegami, nauczycielami, ale także z samym sobą. Zajmujemy się trudnościami szkolnymi, pomagamy w rozumieniu sytuacji społecznych. Czasami zdarza się, że nam dorosłym bywa również w tej relacji trudno, stąd wsparciem obejmujemy także rodziców, konsultując, mediując, po prostu rozmawiając i towarzysząc, wspólnie wyznaczając cele. Chcemy wydobywać zasoby ze środowiska lokalnego, aranżować przestrzeń interweniując w tkankę dzielnicy poprzez działania animacyjne. Bazujemy na koncepcji resilience, będącej podstawą dla rozwijania obiecującego nurtu interwencji profilaktycznych oraz programów promocji zdrowia psychicznego, opartych na lepszym wykorzystaniu zasobów i czynników chroniących. Lubimy być częścią społeczności, pracę nad pozytywnymi zmianami w zachowaniu dzieci oraz towarzyszącymi temu zmianami w życiu rodzinnym. Najbardziej lubimy uśmiechy na twarzach naszych dzieci, rodziców oraz mieszkańców. Placówka realizuje kilka ważnych ścieżek, dzięki którym może osiągać tak ambitne cele. Socjoterapia, reintegracja, animacja, edukacja, profilaktyka są podstawą, z której wyrastają nasze działania.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Wesołe Buziaki | Cisowa | prowadzony przez Stowarzyszenie „Perspektywa”
W naszej placówce prowadzimy grupowe zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci w wieku 6-13 lat, współpracujemy z rodzicem lub opiekunem dziecka w ramach konsultacji psychologicznych czy spotkań. Podejmujemy dodatkowe działania w środowisku lokalnym.
Nasz program przeznaczony jest dla dzieci wymagających większej uwagi niż pozostałe, nie umiejących odnaleźć się w gronie rówieśników, mających trudności w nawiązywaniu relacji i radzeniu sobie z emocjami, potrzebujących wsparcia, mających trudną sytuację rodzinną i/lub szkolną.
Motto: Socjoterapia to praca i zaangażowanie wielu osób na rzecz dziecka.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Łajba | Śródmieście | prowadzony przez Fundację Inicjatyw Społecznych „Łajba”
W Placówce Wsparcia Dziennego SPOT „Łajba” dzieci i młodzież mają możliwość efektywnego i ciekawego spędzania wolnego czasu, co sprzyja ich rozwojowi osobistemu, a także poszerza repertuar społecznie akceptowanych wzorców zachowań. W „Łajbie” mamy różnorodne zajęcia takie, jak „Pogotowie Lekcyjne” z różnych przedmiotów, terapię logopedyczną i pedagogiczną, zajęcia praktyczno-techniczne, aktorskie, warsztaty żeglarskie oraz zajęcia z gier karcianych i planszowych. A na zajęciach na basenie pod opieką trenerów raz w tygodniu doskonalimy umiejętność pływania. W Łajbie uczymy się i bawimy. Dbamy o rozwój łajbowiczów poprzez różnorodne wyjścia uspołeczniające: kino, teatr, wycieczki, udział w eventach i akcjach społecznościowych. Istotny wpływ na rozwój młodych ludzi w społeczności łajbowej ma rzesza wolontariuszy, która stanowi przykład do naśladowania i stwarza liczne okazje do zarażenia ideą wolontariatu.
Pracy w ”Łajbie” przyświeca hasło „Pasja, społeczność, wolontariat”.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Mikołaj – Alternative | Chylonia | prowadzony przez Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa
Placówka Wsparcia Dziennego Spot Mikołaj Alternative zapewnia zajęcia prowadzone 5 dni w tygodniu przez wykwalifikowanych wychowawców. Celem placówki jest wspieranie dzieci, młodzieży i ich bliskich w rozwoju i przezwyciężaniu problemów, które utrudniają wypełnianie podstawowych funkcji rodziny. W prowadzonych czterech grupach realizujemy zajęcia socjoterapeutyczne, edukacyjne, sportowo-ruchowe, plastyczne, teatralne, muzyczne i rozwojowe oraz pogłębioną pracę z rodziną we współpracy z innymi instytucjami. Pracujemy w oparciu o metodę projektu, która polega na wspólnej realizacji zaplanowanych przedsięwzięć.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Północ | Oksywie | prowadzony przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej
SPOT Północ – Placówka Wsparcia Dziennego prowadzona przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej na gdyńskim Oksywiu. Miejsce dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Miejsce, gdzie tworzymy bezpieczną przestrzeń dla dzieci i młodzieży. Zapewniamy opiekę wychowawców oraz codzienne zajęcia edukacyjne, rozwojowe
i profilaktyczne. Staramy się rozwijać zainteresowania dzieci, umocnić ich w poczuciu posiadania mocnych stron, wesprzeć dobrym słowem i wspólnie poszukiwać rozwiązań na dotyczące ich problemy. Pomagamy zdobywać nowe umiejętności, tak by dać dzieciom wiarę, że mogą stworzyć sobie dobrą, bezpieczną przyszłość. Rodzicom pomagamy w budowie dobrych relacji z dziećmi, wychodzeniu z życiowych kryzysów. Zapraszamy na wspólne warsztaty, by pomóc odnaleźć radość płynącą ze spędzania wspólnego czasu z dzieckiem.
Mieszkańców Oksywia wspieramy również poza murami Placówki. Do najbardziej potrzebujących osób dociera streetworker, pracujący na dzielnicowych podwórkach.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Wyspa | Śródmieście | prowadzony przez Stowarzyszenie „Regionalne Centrum Wsparcia Społecznego”
“Wyspa” wspiera rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Obejmuje opieką i wychowaniem mieszkających w Gdyni uczniów szkół podstawowych. Zajęcia grupowe prowadzone są w formie warsztatowej z elementami socjoterapii. Duży nacisk kładziemy na wsparcie edukacyjne podopiecznych i ciekawie zorganizowany czas. Prowadzimy zajęcia indywidualne z dzieckiem oraz spotkania dla rodzin. Pracujemy w czasie ferii i wakacji oraz organizujemy wycieczki, wyjścia w niecodzienne miejsca i zajęcia ze specjalistami. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia w plenerze, organizowane festyny i pikniki rodzinne. Prowadzimy działania animacyjne mające zintegrować społeczność lokalną. Szczególnie jednak pragniemy zadbać o indywidualne potrzeby i rozwój zainteresowań naszych podopiecznych. Obejmujemy pomocą także całe rodziny i indywidualne osoby w kryzysie. Prowadzimy zajęcia i konsultacje specjalistyczne w tym terapię pedagogiczną, socjoterapię i konsultacje psychologiczne.
Motto: „Wyspa” to miejsce przyjazne dziecku, w którym panuje atmosfera zrozumienia i życzliwości. Tu każde dziecko znajdzie swoje miejsce na brzegu.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Światłowcy | Oksywie | prowadzony przez Stowarzyszenie Społecznej Edukacji „Non Stop”
Oferujemy przede wszystkim zajęcia grupowe dla dzieci w wieku 5-18 lat, podczas których rozwijamy umiejętności społeczne, zainteresowania, a także pracujemy nad motywacją. Organizujemy spotkania z logopedą, doradcą zawodowym, psychologiem i innymi terapeutami.
Nasz cel to wzmocnienie rodziny, promocja zdrowia i wsparcie w poszukiwaniu pracy. Zachęcamy też uczestników do działania, na rzecz poprawy najbliższego otoczenie.
Motto: Krok po kroku, w domu, w bloku, razem z nami zaczniesz zmiany!
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Młodorośli | Witomino | prowadzony przez Fundację Młodorośli
SPOT Młodorośli to przestrzeń, w której jesteś u siebie. Prowadzony w rewitalizowanej dzielnicy Witomino obejmuje swoją opieką 40 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Naszym podopiecznym oferujemy pomoc w nauce, dodatkowe wsparcie pedagoga, konsultacje psychologiczne, terapię logopedyczną i socjoterapię. Dorosłych, w tym członków społeczności lokalnej zapraszamy do uczestnictwa w Treningu Umiejętności Wychowawczych i warsztatach profilaktycznych dotyczących uzależnień, a dla całych rodzin organizujemy zajęcia reintegracyjne. W naszej ofercie jest również SPOT C@fe – kawiarenka internetowa, przeznaczona dla dzieci i seniorów. Na dzielnicy można spotkać także naszą streetworkerkę, która będzie animować czas wolny naszych małych sąsiadów.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Fala | Obłuże | prowadzony przez Fundację „Fala Nowej Kultury"
Spot Fala to wspierająca i akceptująca przestrzeń dla dzieci i młodzieży. Organizujemy warsztaty artystyczne i psychologiczne, które pomagają w redukcji stresu, lęku i innych stanów emocjonalnych, a także pozwalają lepiej zrozumieć siebie, wzmacniają poczucie sprawczości oraz rozwijają indywidualny potencjał. Wspieramy również rodziców i opiekunów prawnych w budowaniu dialogu z dzieckiem a także towarzyszymy w trudnościach wychowawczych.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
SPOT Kalamo | Redłowo | prowadzony przez Fundację „Pro Bono Societas"
SPOT Kalamo w Redłowie to miejsce, które oferuje wsparcie dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, pomagając w rozwoju umiejętności społecznych, emocjonalnych i artystycznych. Naszym celem jest tworzenie bezpiecznej i twórczej przestrzeni, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty, zdobywać nowe umiejętności i korzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów.
Oferujemy szeroki wachlarz zajęć, w tym warsztaty edukacyjne, artystyczne, sportowe, a także wsparcie psychologiczne i terapeutyczne. Nasze działania obejmują również pracę podwórkową i animacje środowiskowe, organizowane m.in. w Parku Centralnym.
Działamy od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych, oraz w weekendy, tworząc przestrzeń do nauki, zabawy i integracji lokalnej społeczności.
kontakt, lokalizacja, szczegóły TU
Gdynia Wspiera
gdyniawspiera.pl to internetowa i uniwersalna baza bezpłatnych form wsparcia dla gdynian doświadczających problemów w codziennym funkcjonowaniu, a także dla tych otwartych na wyzwania niesienia pomoc innym.
Serwis stanowi obszerną bazę ofert z nowoczesną z wyszukiwarką, która prowadzi poszukującego wsparcia od ogólnego obszaru problemowego do konkretnej oferty odpowiadającej na jego potrzeby. Za treści umieszczone w tej bazie, odpowiedzialni są realizatorzy tychże ofert.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej
Zapewnia kompleksowe wsparcie dla osób uwikłanych w przemoc domową (zarówno dla osób doznających przemocy oraz sprawców przemocy). Ośrodek w swojej ofercie zapewnia wsparcie i pomoc poprzez:
– Konsultacje indywidualne z psychologiem;
– Porady prawne;
– Konsultacje lekarza psychiatry;
– Grupę Wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
– Program Korekcyjno – Edukacyjny dla osób stosujących przemocy;
– Hostel dla Osób Doznających Przemocy Domowej;
– Wszczynanie Procedury Niebieskie Karty.
Całość oferty skierowana jest do dzieci i dorosłych uwikłanych w przemoc domową. Ośrodek funkcjonuje bez ograniczeń terytorialnych, co oznacza, że pomoc można uzyskać bez względu na miejsce zamieszkania.
Ze wsparcia można skorzystać bezpośrednio pod adresem:
ul. Biskupa Dominika 25
81-402 Gdynia
lub kontaktując się pod całodobowym numerem telefonu (58) 622 22 22 oraz adresem e-mail: interwencja@zpsgdynia.pl
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Zapewnia wsparcie psychologiczne osobom doświadczającym kryzysu psychicznego spowodowanego przez nagłe, trudne sytuacje życiowe. Pomoc w ośrodku mogą uzyskać zarówno osoby dorosłe jak i młodzież oraz dzieci. Ośrodek w swojej ofercie zapewnia wsparcie i pomoc poprzez:
-Konsultacje (indywidualne, partnerskie/małżeńskie, w sprawie dziecka) z psychologiem;
-Całodobowy telefon interwencyjny dostępny w każdy dzień tygodnia
Aby skorzystać z konsultacji psychologicznej w Ośrodku, należy zgłosić się osobiście lub skontaktować się telefonicznie. W sytuacji nagłego, głębokiego kryzysu konsultacja powinna odbyć się natychmiast natomiast w pozostałych sytuacjach, czas oczekiwania na zaplanowaną konsultację, to maksymalnie 2 tygodnie.
Indywidualne spotkania z psychologiem odbywają się codziennie od godziny 8.00 do 20.00, a ich częstotliwość dostosowana jest do potrzeb klienta.
Ze wsparcia można skorzystać bezpośrednio pod adresem:
- Biskupa Dominika 25
81-402 Gdynia
lub kontaktując się pod całodobowym numerem telefonu 58-622-22-22 oraz adresem e-mail: interwencja@zpsgdynia.pl
Gdyński Ośrodek Stażowo - Terapuetyczny
Miejsce stworzone do koordynowania programów stażowych dla studentów i absolwentów psychologii, pedagogiki oraz dla kształcących się psychoterapeutów indywidualnych i systemowych. Ważnym elementem jest dla nas także współpraca z zewnętrznymi gabinetami psychoterapeutycznymi.
Inne zadania to także:
- Wyznaczanie i realizacja nowych kierunków wsparcia klientów Zespołu poprzez działania mające na celu poszerzenie oferty oraz współpracę ze specjalistami psychiatrzy, psychoterapeuci, psychologowie kliniczni i in.,
- Współpraca z uczelniami i ośrodkami szkolenia w psychoterapii, celem budowania partnerstwa.
Zapraszamy do kontaktu:
Alan Dombrowski – psycholog
Tel.: (58) 688 86 27, e-mail: a.dombrowski@zpsgdynia.pl
Reintegracja rodziny
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów celem poszerzenia kompetencji wychowawczych rodziców oraz zajęcia przeznaczone dla rodziców wraz z dziećmi.
„Wychowywać to kochać i wymagać”
Zapraszamy osoby, które poszukują sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji, a także poczucia wzajemnej bliskości z dziećmi.
W trakcie zajęć uczestnicy mają możliwość:
• podniesienia swoich kompetencji rodzicielskich w zakresie stosowania metod wychowawczych
• nabycia umiejętności konstruktywnego komunikowania się z rodziną
• sposobów rozwiązywania konfliktów wewnątrzrodzinnych
• refleksji nad własną postawą wychowawczą
• wymiany doświadczeń z innymi rodzicami.
Grupa ma charakter zamknięty, co oznacza, że po rozpoczęciu edycji, skład grupy pozostaje stały.
Na konsultacje rekrutacyjne należy zgłaszać się telefonicznie w godz. 08.00-16.00.
Hostel dla Osób Doznających Przemocy Domowej
Hostel wspiera osoby pokrzywdzone przemocą domową szczególnie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia przed okres do trzech miesięcy. W uzasadnionych przypadkach ten okres jest przedłużany.
- Całodobowy telefon interwencyjny dla klientów: (58) 622 22 22,
e-mail: interwencja@zpsgdynia.pl - Kontakt dla profesjonalistów:
Katarzyna Niwińska – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej
Tel.: (58) 354 68 64, e-mail: k.niwinska@zpsgdynia.pl
Niebieski pokój
Niebieski Pokój to miejsce pozwalające na bezpieczne, jednorazowe przesłuchanie dziecka. Jest podzielony na dwa pomieszczenia – w jednym z nich odbywa się przesłuchanie z udziałem Sędziego oraz Biegłego Psychologa, a drugie stanowi pokój techniczny. W pokoju technicznym znajduje się sprzęt rejestrujący, za pomocą którego pozostałe osoby zaangażowane w procedurę (np. Prokurator, protokolant) mogą na żywo obserwować przebieg czynności. Całość zgromadzonego materiału zostaje przekazana zleceniodawcy na płycie DVD.
W celu ustalenia terminu przesłuchania i ustalenia warunków technicznych Sąd bądź Prokuratura kontaktuje się telefonicznie z Kierownikiem Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej – Katarzyną Niwińską, tel. 58 3546864
Instytucja korzystająca z pokoju przedstawia telefonicznie lub mailowo listę osób biorących udział w przesłuchaniu (imię i nazwisko, funkcja służbowa) oraz liczbę osób przesłuchiwanych.
O całkowitym składzie osób biorących udział w przesłuchaniu decyduje Sędzia lub Prokurator. Czynny udział w przesłuchaniu może brać Sędzia oraz Biegły Psycholog (zgodnie ze standardami opracowanymi przez Fundację Dzieci Niczyje dotyczącymi przesłuchiwania małoletnich świadków w trybie art. 185 a i 185 b k.p.k. – standardy rekomendowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości).
Pozostali specjaliści pozostają w pokoju technicznym, gdzie na bieżąco udostępniany jest obraz i dźwięk z przebiegu przesłuchania.
Przedstawiciele Wymiaru Sprawiedliwości zobowiązują się spotkać z Kierownikiem SOW pół godziny przed planowaną godziną rozpoczęcia przesłuchania w celu ustalenia szczegółów organizacyjnych.
W tym czasie Biegły Psycholog nawiązuje kontakt z dzieckiem, ocenia czy jego stan psychiczny pozwala na przeprowadzenie czynności oraz przygotowuje dziecko do procedury przesłuchania (informuje, że dziecko może przerwać przesłuchanie, pokazuje gdzie jest np. toaleta czy saturator z wodą).
Opiekun prawny dziecka ma zapewnioną możliwość skorzystania z poczekalni na czas trwania czynności.
Miejsce: Zespół Placówek Specjalistycznych
ul. Wejherowska 65
81-049 Gdynia
Szkolenia dla profesjonalistów
Szkolenia dla profesjonalistów
Celem szkoleń jest poszerzenie kompetencji w zakresie reagowania na sytuacje przemocy w rodzinie, zarówno wobec dzieci jak i osób dorosłych. Szkolenia obejmują teoretyczne wprowadzenie do tematyki przemocy w rodzinie oraz ćwiczenia praktyczne. Adresatem szkoleń są specjaliści, którzy na co dzień podczas swojej pracy stykają się ze zjawiskiem przemocy domowej.
Szkolenia dla grup do 20 osób, realizowane są raz na kwartał, prowadzone przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej. Przedstawiciele instytucji i placówek, zainteresowani przeprowadzeniem szkolenia dla swoich pracowników, proszeni są o kontakt z Katarzyną Niwińską – kierownikiem Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej pod nr tel.: 58 354 68 64.
Programy stażowe
- Program stażowy „Warsztaty Interwencji Kryzysowej i Pracy z Osobami Doświadczającymi Przemocy" LINK
- Program Stażowy „Warsztaty Indywidualnego Wsparcia za pośrednictwem telefonu zaufania i czatu" LINK
- Program Stażowy dla specjalizantów psychologii klinicznej LINK
- Program stażowy „Warsztaty Intensywnej Pracy z Dzieckiem i Rodziną” LINK
- Program Stażowy „Warsztaty Interwencji Edukacyjnej" LINK
- Program stażowy dla kształcących się psychoterapeutów LINK